09-06-2015
Едва на 30 км. от столицата се крие един неподозиран свят – царството на птиците в района на Драгоманското блато.
Там може да се наблюдават над 200 вида птици, които искрено ще ви развеселят с имена, необичаен вид или странни звуци, ако отделите един ден, за да посетите карстов комплекс „Драгоманско блато” и планината Чепън.
Разходката може да започне директно от дървената пътечка, която ще ви отведе на около половин километър навътре в блатото, но това е в случай, че имате подходяща техника за наблюдение на птици. Ако нямате бинокъл, минете през Центъра за опазване на влажните зони „Драгоманско блато” в град Драгоман (а по-добре се обадете предварително), където ще ви предоставят и информация, и техника.
Пъстрата мозайка от тръстика, папур, камъш, острица и открити водни площи оформя живописен пейзаж и приютява редица редки и защитени видове. Богатото разнообразие от птици обхваща видове като Голям и малък воден бик, Орел-рибар, Ръждива чапла, Орел-змияр, Сокол-скитник, Керкенез, Черен щъркел, Белоока потапница, Кокилобегач, Фиш и още много други.
Птиците, спрели да отпочинат в богата блатна растителност, могат да се наблюдават от специално изграденото укритие. Навесът се издига на няколко метра височина и от него се разкрива просторна гледка на цялото блато. С малко търпение и при условие, че пазите тишина, ще станете свидетели на уникалния животински свят.
Драгоманското блато всъщност е най-новата влажна зона в България. През 30-те години започва неговото пресушаване със специално изградени дренажни канали, а впоследствие помпена станция. За дълъг период живота в блатото замира. С това от България изчезват няколко вида растения и едно от последните находища на жерава, преди той да изчезне окончателно от територията на страната ни.
През 90-те години започва успешно възстановяване на влажната зона с усилията на СДП „ Балкани“. Най-любопитните видове растения са алдровандата (aldrovanda vesiculosa), хищно плаващо растение, срещано единствено в Драгоманското блато, водната лилия, блатния ирис, шахматовидната ведрица, ниската теменуга.
Блатото се простира на площ от около 300 хектара, приблизително около 480 футболни игрища. Най-дълбокото място извън каналите е около 2 метра. То е най-голямата естествена карстова влажна зона в България. Намира се в обширна котловина, заобиколена от варовикови възвишения, в южното подножие на карстовата планина Чепън.
© 2024 Tvoia.Net