Започва Сирната седмица, какви са народните вярвания

24-02-2025

На 24 февруари църквата отбелязва началото на Сирната седмица - дните, предхождащи Великия пост.

Тя започва в понеделник след Месни Заговезни и приключва на 2 март (неделя), когато е празникът Сирни заговезни (денят на прошка). През първите 5 дни от Сирната седмица се спазва най-строг пост. 

Сирната седмица се нарича още бял пост, защото е разрешена консумацията на мляко и яйца, но не и на месо. Подготовката за поста задължително трябва да започне с участието на свещеник и причастие, защото в противен случай постът се превръща в една обикновена диета, а неговата цел не е това. Той цели да пречисти не само тялото, но и душата и ума от всяка лоша мисъл, дума и действие.  

В народните обичаи Сирни заговезни и дните, които предхождат празника, символизират прехода от зимата към наближаващата пролет, когато природата се събужда и дарява с чистотата на пролетта. 

Какво трябва и не трябва да се прави по време на Сирната седмица?

По време на Сирната седмица са разрешени събирания и веселби, които след това стават забранени по време на Великия пост и са разрешени отново през Светлата седмица. По стара традиция се провеждат маскарадни игри. Вярва се, че те прогонват злите сили. Кукерските игри се изпълняват в много части на страната именно по това време на годината. 

Друг български обичай е паленето и прескачането на огньове, известен като Сирни поклади. В някои части на страната този обичай се изпълнява през цялата седмица. Момците палят огън и го прескачат за здраве. Огънят символизира пречистващата сила на пламъка, който изгаря всичко лошо. Вярва се, че докъдето стигат искрите на огъня, плодородието ще е до там. Огънят се приема и като символ на слънцето, което известява обновлението, пречистването и настъпването на пролетта. 

От друга страна в народните обичаи, огънят и слънцето се свързват с брака и плодородието. Затова е прието момците да прескачат горящия огън за здраве, а момите да играят около него. Вярва се, че хората около огъня носят здраве, щастие и берекет. 

В други части на страната този обичай се изпълнява единствено на Сирни заговезни (Сирница), като преди това по време на цялата Сирна седмица момците събират клони и разпалки за огъня. 

Според народните вярвания ако на днешния ден има слана, пролетта ще закъснее, а ако има топене на снега, пролетта ще е ранна.

Ако има вятър, това показва ветровито лято. Слънцето пък февруари обещава добра реколта.

Забранява се физическа работа, особено с добитък и вълна. Смятало се, че нарушаването може да доведе до болести сред животните.

Днес не бива да се карате помежду си, за да не донесете нещастие на семейството си. На този ден стопаните се молят за здравето на своите животни. Оборите се пръскат със светена вода, маково семе или сол.

viber



Tvoia.net - Всичко за теб и твоето семейство.

© 2025 Tvoia.Net