Посрещаме най-светлия празник Рождество Христово

25-12-2024

Честито Рождество Христово!

Рождество Христово или Коледа  е един от най-големите църковни празници в християнския свят. За нас тя е семеен празник, който обичаме да прекарваме с най-близките си.

Празникът започва в първите часове на 25 декември и е своеобразно продължение на Бъдни вечер. Християните честват рождението на Сина Божий Иисус Христос, който се ражда в пещера в град Витлеем, провинция Юдея. В момента на рождеството в небето пламва необикновена светлина и ангел възвестява, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири са първите хора, които се покланят на Бога-Син. Почитат го и трима източни царе, доведени на мястото от изгрялата над небето звезда. Следвайки обичаите на времето, царете подаряват злато, ливан и смирна. Затова и ние свързваме Коледа с размяна на подаръци в семейството.

Имен ден празнуват: Христо, Христина, Христалина, Христофор, Кристин, Кристина, Кристиян, Кристияна, Божидар, Божидара, Младен, Радомир, Радомира, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина.

Сияещата елха става елемент от коледната обредност на българите през ХХ век. Традицията е привнесена от Западна Европа и се свързва с идването на Исус Христос, който донася частица от светостта на небесния мир - красивото, отрупано с плод Райско дърво. Затова елхата се отрупва с фигурки на ангелчета, Дядо Коледа, гирлянди, топчици, свещички, символизиращи Христовата същност (светлината, знанието, чистотата, истината).

Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „шарени тояги”. Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев-слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

По нашенска традиция Коледа се празнува 3 дни. На празника всички ходят на църква, но също не се пренебрегват и езическите вярвания. Според народните вярвания, ако вземеш сол на заем по Коледа и не я върнеш, ще те болят очите. Ако ти писне ухото на Коледа, означава, че ангел небесен е минал край теб. Затова трябва да се прекръстиш три пъти и каквото си намислиш ще се сбъдне.

На Рождество Христово свършват постите и обядът е блажен и много богат. На него задължително се поднася баница с най-различни плънки - месо, зеле, гъби, праз, тиква и др. Основните ястия през този и следващите са приготвени от свинско месо.

На Коледната трапеза могат да се видят хлябове и питки с различни форми и шарки, които също са свързани с големия празник, а са и възпети в песните на коледарите. Освен тях се омесват и изпичат краваи или малки питки с кръстове, които се дават на коледарите, когато запеят на пътната врата. Върху някои от тях се поставя и по една паричка - символ на благоденствие и богатство.

Според най-старите традиции, брашното за тези религиозни хлябове или питки се пресява три пъти, за да стане „копринено”, както се пее за него, а водата, с която се замесва, трябва да бъде донесена в бяло менче от девойка или млада булка в къщата, която още не е раждала.

viber



Tvoia.net - Всичко за теб и твоето семейство.

© 2025 Tvoia.Net