Житната диета на Петър Дънов

14-03-2018

„Засега по-здравословна храна от житото няма. Обаче тъй както днес мелят житото и приготовляват хляба, голяма част от хранителните му вещества се губят. Меленето на житото е човешко изобретение. В бъдещата култура воденици няма да има. Когато житото се мели, голяма част от маслата, както и от хранителните му сокове изчезват.

След като смелят житото, турят брашното в чували, дето стои по пет-шест месеца. Това брашно вече не е живо. То е изгубило всякаква жизненост, всякакъв живот от него изчезва.

Житното зрънце съдържа в себе си потенциална енергия, която като влезе в организма на човека, се превръща в кинетическа. В житото се крият най-мощните, най-благородните сили на живота. Житното зърно е емблема на човешката душа.”

Петър Дънов

Житният режим на Петър Дънов е вид пост - основно за прочистване на организма от утайките и наслояванията, натрупани от по-тежките храни на зимните месеци, но помага и в борбата си килограмите. Продължителността е 10 дни, в които се консумират жито, ябълки, орехи мед, картофи и много вода.

Най-подходящото време за започване на житната диета е месец февруари, както препоръчва учителят Дънов. Важен момент е режимът да започне след фаза пълнолуние, когато започва разсипът на Луната. Смята се, че когато луната намалява, килограмите се топят по-лесно.

Приложение:

В продължение на десет дни се ядат по 100 грама жито дневно. То трябва да бъде добре измито и накиснато от предишната вечер във вряла вода и оставено да престои така в термос, или леко сварено от вечерта. Житото трябва да е омекнало, може и разпукнато, но не много сварено или покълнало.

Количеството се разпределя се на три порции и се изяжда много бавно. Препоръката е всяка хапка да се дъвче около 100 пъти. Освен житото могат да се приемат по желание до 3 ябълки на ден, до 9 ореха и по 3 лъжици мед.

По време на режима трябва да се приема много вода – не по-малко от литър и половина топла и преварена трапезна вода, защото има пречистващо и енергизиращо действие.

След десетия ден започва консумирането на т.нар. „ангелска супа”. Тя се приготвя по следния начин: в литър и половина леко подсолена вода се варят 3 средно големи картофа, накрая се прибавят няколко стръка нарязан магданоз. Това е храната за деня, евентуално и за следващия ден. Постепенно се преминава към нормално хранене, като в следващите дни се включват най-напред плодове, леки растителни храни без подправки, хляб и менюто се разширява всеки ден.

По време на поста човек трябва да запази бодър дух и радостно разположение, да мисли съзнателно за обновлението на организма си. Ако се почувства физическо или психическо неразположение, най-добре е постът да се прекрати.

Обикновено на втория или третия ден се преминава през „лечебна криза” - може да се появи главоболие, чувство на глад, раздразнителност и др. Оплакванията би трябвало да преминат, като се изпият една-две чаши гореща преварена вода и се вземе малко мед и орехи. В никакъв случай не бива да се стига до усещането за мъчение по време на житния режим. Понякога е по-добре той да бъде по-кратък, но да бъде съпътстван с лекота и радост.

Житото е най-пълноценната храна, с неговата поява е започнала еволюцията в човешкия род, обяснява Учителя. Известно е, че пшеничните зърна са източник на две субстанции, на които в последните години се отдава голямо значение, това са фибрите и антиоксидантите, на първо място коензим Q10.

Източник: сп. Осем

viber



Tvoia.net - Всичко за теб и твоето семейство.

© 2024 Tvoia.Net