Децата трябва да се стимулират умствено от най-ранна възраст

30-03-2016

Физическото, познавателното и емоционалното развитие на децата може да изостане сериозно, ако мозъците им не се стимулират още от най-ранна възраст.

Невролози призовават да се направи всичко възможно за оползотворяване на бързото мозъчно развитие в ранните детски години.

Мозъкът на детето формира нови връзки двойно по-бързо, отколкото при възрастен, пише в доклад на Института за детско здраве към лондонския „Юнивърсити колидж“ и благотворителната организация “Спасете децата“, пише БТА. Пропускът да се развият адекватни езикови умения в ранна възраст по-късно оказва негативен ефект върху способността за учене, обясняват авторите на доклада.

“Защо е толкова важно да се стимулират децата още преди да тръгнат на училище? Защото това е експлозивният период на мозъчно развитие, когато се формират повечето връзки в мозъка. Процесът трябва да се стимулира, за да ги съхраним за остатъка от живота си. Ако въпросните връзки не се формират, това в различна степен ще окаже трайни последствия върху физическото, познавателното и дори емоционалното развитие на подрастващите. Ранните години са изключително важни“, коментират експертите.

Призивът им е познавателните способности на децата да се стимулират възможно най-рано. Специалистите изтъкват ползата от превръщането на времето за игри във време за мозъчни игри с комбинация от говорене, игри с думи и пеене. Подобен подход подобрява ранните езикови и комуникационни умения и осигурява 'градивните елементи' на познанието.

viber



Tvoia.net - Всичко за теб и твоето семейство.

© 2024 Tvoia.Net