03-11-2017

Равното заплащане на мъжете и жените – една от основните ценности на ЕС - остава далеч от реалността.
3 ноември е Европейският ден на равното заплащане, но това е и моментът, в който жените, в сравнение с колегите си мъже, всъщност престават да получават заплащане, а до края на годината остават почти два месеца. Така е, защото средната почасова надница за жените в Европа е с 16,3% по-ниска от тази за мъжете, съобщи Европейската комисия.
След няколко седмици Европейската комисия ще представи план за действие за преодоляване на разликата в заплащането на жените и мъжете. Това ще засили текущите дейности и ще позволи да бъдат предложени нови мерки.
Този месец предстои и колоквиум на тема „Правата на жените в смутни времена”, на който ще се търсят нови решения за преодоляване на разликата в заплащането на жените и мъжете. По същото време европейският стълб на социалните права ще бъде обявен на най-високо равнище, потвърждавайки отново, че жените и мъжете имат право на равно заплащане за равностоен труд.
Жените в ЕС се представят еднакво или дори по-добре от мъжете в сферата на образованието, но това не е отразено на пазара на труда, подчертават от Комисията. През 2016 г. 33% от жените в ЕС са завършили висше образование, в сравнение с 29% от мъжете. Същевременно, общата заетост на жените е с 11,6 процентни пункта по-ниска от тази на мъжете.
Жените са по-слабо представени и на високопоставени позиции в най-големите компании в ЕС. Едва всеки 14-и председател на управителен съвет и всеки 20-и главен изпълнителен директор е жена.
По-рано тази година Европейската комисия представи законодателни предложения относно равновесието между професионалния и личния живот, които ще осигурят повече гъвкавост и по-добра закрила на майките, бащите и лицата, полагащи грижи, независимо от това дали желаят да вземат отпуск, за да се грижат за своите деца, да се възползват от гъвкаво работно време или да се върнат на работа.